Local wrestling results from 1-21-17

Storm Lake Tornadoes finish 5th out of 10 teams at Waverly Saturday. 

1st-#7 Waverly- Shell Rock 252
2nd-#3 Fort Dodge 220
3rd-Crestwood- Cresco 174
4th-Ankeny Centennial 170.5
5th-Storm Lake 101

Top individual results 
106-Milton Duarte 3rd
113-Andy Rodriguez 5th
120-Bradley Brown 3rd
126-Christopher Shima 4th
132-Alonzo Rios 6th
145-Kole Wiegert 6th
152- PJ Peter 5th
182-Du'von Swain 2nd
285- Jorge Sandoval 4th

The Alta-Aurelia Warriors wrestlers traveled to Hartley on Saturday, January 21st, to participate in the annual HMS Dual Tournament.  The Warriors lost very close matches in their pool but finished the day by beating Coon Rapids Bayard to finish 7th overall.  Several Warriors finished the day 4-0, including Schade Larson (106), Chris Langner (132), Skylar Solko (152), and Nick Gaes (195).  Going  3-1 on the day were Adan Henrich (126) and Collin Johnson (170).  Sam Sherkenbach (113) and Sam Zimmerman (138) went 2-2 and Nate Weflen (145) fnished 1-2.  The Warriors will finish their dual season in Alta on Thursday, January 26th when they take on Pocahontas Area, West Bend Mallard, and Southeast Valley to finish their regular season conference schedule.  It will also be Senior Night with a youth exhibition by the Junkyard Dogs wrestlers.  
AA 29    MNW 39
 
182: Double Forfeit
195: Nick Gaes (AA) over Tommy Lawman (MNW) (Fall 1:49)
220: John Schuttler (MNW) over (AA) (For.)
285: Alex Jacobson (MNW) over (AA) (For.)
106: Schade Larson (AA) over Dalton Roest (MNW) (Fall 3:30)
113: Carson Collins (MNW) over Sam Sherkenbach (AA) (Fall 2:50)
120: Double Forfeit
126: Koby Hanson (MNW) over (AA) (For.)
132: A.J. Cardenas (MNW) over Adan Henrich (AA) (Fall 3:11)
138: Chris Langner (AA) over (MNW) (For.)
145: Sam Zimmerman (AA) over (MNW) (For.)
152: Skylar Solko (AA) over Austin Berger (MNW) (TF 20-4 6:00)
160: Carson Peterson (MNW) over (AA) (For.)
170: Reid Steinberg (MNW) over Collin Johnson (AA) (Dec 8-1)
AA 38     WM  42
195: Nick Gaes (AA) over Darius Gashe (WEMO) (Fall 1:36)
220: Hunter Davis (WEMO) over (AA) (For.)
285: Jonathan Fritz (WEMO) over (AA) (For.)
106: Schade Larson (AA) over (WEMO) (For.)
113: Sam Sherkenbach (AA) over E.J. Hildreth (WEMO) (MD 16-5)
120: Ian Pinkleman (WEMO) over (AA) (For.)
126: Adan Henrich (AA) over Nathan Carrigan (WEMO) (Fall 3:03)
132: Chris Langner (AA) over Sean Pinkleman (WEMO) (MD 13-3)
138: Marvin Hildreth (WEMO) over Sam Zimmerman (AA) (Fall 1:14)
145: Blake DeRocher (WEMO) over Nate Weflen (AA) (Fall 0:52)
152: Skylar Solko (AA) over wyatt Schoenherr (WEMO) (Fall 2:21)
160: Seth Watson (WEMO) over (AA) (For.)
170: Collin Johnson (AA) over Wesley Hanson (WEMO) (Fall 2:54)
182: Dawson Richardson (WEMO) over (AA) (For.)
AA 36   HMS 39
220: DJ Lode (HMS) over (AA) (For.)
285: Dalton Lode (HMS) over (AA) (For.)
106: Schade Larson (AA) over Matthew Meyers (HMS) (Fall 0:22)
113: Sam Sherkenbach (AA) over Rio Prescott (HMS) (Fall 0:29)
120: Nate Bangert (HMS) over (AA) (For.)
126: Adan Henrich (AA) over Chase Verbrugge (HMS) (Fall 4:48)
132: Chris Langner (AA) over Max Meyers (HMS) (Dec 8-1)
138: Trever Dodd (HMS) over Sam Zimmerman (AA) (Dec 10-8)
145: Colton Younie (HMS) over Nate Weflen (AA) (Fall 0:46)
152: Skylar Solko (AA) over Luke Peters (HMS) (Fall 0:45)
160: Norman Schirmer (HMS) over (AA) (For.)
170: Collin Johnson (AA) over Eli Honken (HMS) (Dec 4-2)
182: Peyton Petersen (HMS) over (AA) (For.)
195: Nick Gaes (AA) over Kaleb Schnurr (HMS) (Fall 2:09)
AA 48  CRB 36

285: Clayton Heck (CRB) over (AA) (For.)

106: Schade Larson (AA) over (CRB) (For.)
113: Peyton Clipperton (CRB) over Sam Sherkenbach (AA) (Fall 1:46)
120: Garrett Peterson (CRB) over (AA) (For.)
126: Adan Henrich (AA) over Austin Snyder (CRB) (Fall 4:39)
132: Chris Langner (AA) over Carson Hilgenberg (CRB) (Fall 0:39)
138: Lane Namanny (CRB) over (AA) (For.)
145: Sam Zimmerman (AA) over (CRB) (For.)
152: Nate Weflen (AA) over (CRB) (For.)
160: Skylar Solko (AA) over (CRB) (For.)
170: Collin Johnson (AA) over (CRB) (For.)
182: Zach Lee (CRB) over (AA) (For.)
195: Nick Gaes (AA) over (CRB) (For.)
220: Dalton Arnold (CRB) over (AA) (For.
Herb Irgens Invitational results:
Team Scores
1. Solon 255.5
2. Sibley-Ocheyedan 197.5
3. Gilbertville-Don Bosco 188.5
4. Spirit Lake Park 155.0
5. Sergeant Bluff-Luton 152.5
6. OA-BCIG 125.0
7. Pocahontas Area 90.5
8. Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire 88.5
9. Emmetsburg 70.5
10. Cherokee, Washington 64.0
11. Woodbury Central 63.0
12. Sioux Center 62.0
13. West Lyon 56.0
14. Okoboji 55.5
15. West Fork 51.0
16. Audubon 50.0
17. Akron-Westfield 49.0
18. Southeast Valley 45.0
19. Lawton-Bronson 40.0
20. Western Christian 39.0
21. Carroll 34.0
22. South Central Calhoun 30.0
23. Ridge View 29.0
24. Exira/Elk Horn-Kimballton 25.0
25. Woodbine 22.0
26. Kingsley-Piersen 10.0