State wrestling qualifiers

Storm Lake Radio will be delivering live reports from Wells Fargo Arena Thursday, Friday, and Saturday updating the results on the following area wrestlers.

Class 3A

Storm Lake- Noel Banuelos at 170,

Lost Friday morning in the 2nd round of cosolations 13-7 and has been eliminated.  Finishes the year with a record of 41-5.

Class 2A

Pocahontas Area- Shea Ruffridge at 106,

Lost his first match 5-0 and  then lost in the consolation bracket 6-3 and was eliminated on Thursday.

Pocahontas Area-Tyler Case at 195,

Friday morning lost by fall in 1:54 in the quarter-final round, and then lost in the 2nd round of consolations by fall in 3:43 and was eliminated.

 

Cherokee- Hunter Morrow at 152

Friday morning lost by fall in 3:34 in the quarter-final round, and then lost in the 2nd round of consolations 10-8 and was eliminated.

 

Cherokee-Tyler Ziemen at 160,

Lost his first match 11-2, and then lost in the consolation bracket by pin and was eliminated.

 

 

Class 1A

Alta-Aurelia- Cooper Siebrecht at 106,

Lost his quarter-final match Friday afternoon by fall in 3:37, came back in the 2nd round of the consolation bracket with a win by fall in :52.  He then lost his 3rd consolation match 11-4, and then on Saturday lost his 7th place match by fall in 0:52.

 

Alta-Aurelia-Skylar Solko at 120,

Won his quarter-final match Friday afternoon 6-5.  In the semi’s he lost 6-5.  In Saturday’s consolation semis, he won by fall in 2:45…and then won his 3rd place match by a 6-5 decision.

Alta-Aurelia- John Tuttle at 126,

Won his 2nd round consolation match 6-2, but would lose 6-4 in the 3rd round of consolations.  Then on Saturday, won his 7th place match by a 3-2 decision.

 

 

Sioux Central- Caleb Gunderson at 132,

Lost his first match by pin in 5:38, then lost 9-0 in the consolations and was eliminated.

 

OA-BCIG- Kurtis Krager at 106,

Lost by TF 18-0 in first match, and lost 8-7 in the consolations.

 

OA-BCIG- Jake Wulf at 126,

Lost his 2nd round consolation match on Friday 10-4 and was eliminated.

 

OA-BCIG- Cash Wilcke at 195,

Won his quarter-final match Friday afternoon by fall in 4:00 and he would then win his semi-final match by TF (16-1).  In Saturday night’s championship match, Wilcke won by fall in 0:43 to capture his second consecutive state title.

 

 

South Central Calhoun- Logan Peed at 160,

Won his quarter-final match Friday afternoon by fall in 1:34, he then lost in the semi’s 7-3.  Lost in Saturday’s consolation semis by a 9-5 decision, and then lost his 5th place match by a 16-9 decision.

 

South Central Calhoun- Jeff King at 170,

Lost in the quarter-final’s Friday afternoon by fall in :30, bounced back and won the 2nd round consolation match 15-8, lost his 3rd round consolation match by fall in 1:20 .  On Saturday, won his 7th place match 8-2.

 

South Central Calhoun- Rylan Richardson at 195,

Won his quarter-final match on Friday 2-1, but lost to Cash Wilcke by TF (16-1) in the semi’s…on Saturday, won by major decision 12-4 in the consolation semis, and then lost his 3rd place match by fall in 2:15.

 

 

MMC-RU- Derek Erdman at 145,

Lost his first match 9-1, and then lost by fall in 3:36 and was eliminated.

 

MMC-RU- Conner Holmes at 182,

Lost in the quarter-final round Friday afternoon 13-11 and then lost in the 2nd round of consolations 3-1 and was eliminated.

 

 

Manson-NW-Webster- Nathan Krueger at 182,

Lost in the quarter-final round Friday afternoon 13-6 and then lost in the 2nd round of consolations by fall and was eliminated.

 

Manson-NW-Webster- Tim Butcher at 285,

Won by fall in 4:00 in the 2nd round of consolations Friday afternoon and then lost in the 3rd round of consolations 5-3.  Won Saturday’s 7th place match by a 10-4 decision.